Yeni Eczane Tabelaları Standartları

Yönetmeliğe uygun olarak kullanılması gereken Yeni Eczane Tabelası standartları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Standart 1

Eczane Tabelası 1. Zemin ölçüsü 200 cm olan eczane levhası

Beyaz Tabela: 150 x 50 cm
Kırmızı Tabela: 200 x 45 cm
Eczane Pleksi Kabartma Harf Yüksekliği: 25 cm
Eczane İsmi Harf Yüksekliği: 9 cm

Eczane Tabelası 2. Zemin ölçüsü 300 cm olan eczane levhası

Beyaz Tabela: 225 x 80 cm
Kırmızı Tabela: 300 x 70 cm
Eczane Pleksi Kabartma Harf Yüksekliği: 38 cm
Eczane İsmi Harf Yüksekliği: 14 cm

Standart 2

400 cm ve üzeri zemin ölçüsüne sahip eczanelerde beyaz zemin 300x100cm olacaktır. Sadece kırmızı tabela zemine göre büyüyecektir.

Kübik Kabartmalı Pleksi Kutu Harflerin Teknik Özellikleri

2m, 3m, 4m ve 4m üzeri cephelere sahip eczaneler için oluşturulan Eczane Tabelası standartları ve uygulamaya ilişkin özellikler şu şekilde olmalıdır.

Taşıyıcı Konstrüksiyon

  • Konstrüksiyonu oluşturan tüm elemanlar demir profil malzeme kullanarak taşıyıcı konstrüksiyon alt ve üst yatay profilleri minimum 30*30*2 mm et kalınlığında demir profilden konstrüksiyon içine su girişini engelleyecek şekilde imal edilmektedir.
  • Ara taşıyıcı profiller 30*20*2 mm profil kullanarak maksimum 100 cm olacak aralıklarla alt ve üst yatay profillere kaynatılır. Taşıyıcı karkasın esnememesi için her dikey profil ile yatay profil arasına 45 derece açı ile minimum 30*20*2 mm demir profil payanda kaynatılır.
  • Profillerin tamamı antipas boya ile boyanarak oluşturulan kasanın arka yüzeyi 0,50 mm kalınlığındaki alüminyum gofraj ile kapatılır..

Alüminyum Kasa

  • Alüminyum kasalar 2mm kalınlığında alüminyum levhalar kullanarak imal edilir.
    Kırmızı zemin alüminyum kasanın derinliği 5cm, üst beyaz alüminyum kasanın derinliği bükümler dahil 12cm olacak şekilde imal edilir. “Yeni Eczane Tabelası
  • Kırmızı alın ve yan alınların tamamı RAL 3020 , Beyaz üst göbek ve zemin RAL 9003 renk kullanarak gerekli temizlik işleminden sonra kromatlama ve alodine işlemi uygulanarak elektrostatik toz boya yapılır.
  • Beyaz Zemin, 300x100cm olacak şekilde Eczane yazısı, pleksiglas prizma üçgen harf fon baskı uygulaması yapılır. Yazı karakteri (font) Avenir Next Pro bold, kübik, 3 boyutlu olacaktır. “Yeni Eczane Tabelası” Yazı karakterinin harf büyüklüğü ve ara boşlukları standartlara uygun olmadır.
  • Eczane ismi beyaz zemin üzerinde büyük harflerle harf boyu 20cm olacak şekilde folyo olarak uygulanacaktır.